…chci vědět jak QR kódy číst

Číst - qikat - QR kódy je možné na "chytrém" mobilním telefonu - smartphone.

Jde o zařízení která se objevila na trhu mobilních telefonů okamžikem příchodu iPhone, dnes takové telefony vyrábí všichni významní výrobci - Apple, Samsung, HTC, Sonny Ericson, Nokia a další.

Samozřejmě lze také využít tablety vybavené kamerou (ideálně zadní).

Software - čtečky QR kódů

Kromě zařízení je potřeba také patřičná aplikace - čtečka QR kódu. Čtečky bývají v nových telefonech již předinstalované, případně se dají stáhnout z patřičného zdroje dle typu telefonu (GooglePlay, AppWorld, BlackBerryWorld). Ne každá čtečka ale umí přečíst všechny typy kódů, resp. správně je použít. Také platí, že ne každý telefon dokáže reagovat na všechny typy QR kódů. Např. Apple zařízení nereflektují na kódy pro přihlášení do WiFi, protože nepovolí přístup k interním službám přístroje.

Vlastnosti také ovlivňuje schopnost zařízení automaticky zaostřovat. Pokud tuto vlastnost Váš mobil nemá, je nutno hledat tu správnou vzdálenost od QR kódu aby jej dokázal načíst, což může být v některých případech nereálné (např. při jízdě v autě a qikání na kód na bilboardu...).

Obecně lze počítat s tím, že novéjší smartphone všechny dokáží spolehlivě QR kódy číst a s vyjímkami (Apple viz výše) i zpracovávat.

Informace rychle a efektivně

...chci vědět jak QR kódy vytvářet

Vygenerovat si vlastní QR obrázek není vůbec žádný problém. Vytváření QR kódu nepodléhá žádným registračním procedurám, je zcela volné...

Informace rychle a efektivně

…kde mohu udělat chybu

QR kód je primárně určen pro čtení mobilem, použijte jej jen a výhradně za tímto účelem. Než se tedy pustíte do tvorby QR kódu je vhodné zvážit co jím…

Co je to qik?

Co je to qik?

Dlouho jsme hledali termín, kterým by se dal jednoduše popsat postup pro vytažení mobilu, nalezení a aktivace aplikace pro čtení QR kódu, sejmutí QR kódu, jeho dekódování a provedení následné akce. Termín, který by plně popisoval daný proces a přitom byl nový, hezký a nepoužitý pro jiné úkony (kliknutí, sejmutí, vyfocení).
Nakonec jsme vymysleli slovo qik. Připadalo nám, že přesně vystihuje rychlost QR informace a navíc je v češtině docela roztomilé. Začali jsme ho používat a líbí se nám. Na tomto webu se tedy setkáte s termíny qikání, qiknutí, qik.