...chci vědět jak QR kódy vytvářet

Vygenerovat si vlastní QR obrázek není vůbec žádný problém. Vytváření QR kódu nepodléhá žádným registračním procedurám, je zcela volné, kdokoliv může vytvořit svůj vlastní QR kód s jakýmkoliv obsahem. Kromě generátoru níže na této stránce, najdete na  webu spoustu jiných generátorů ( Zxing ) Jednoduše vybete typ kódu a zadáte obsah. Požadovaný QR kód se hned zobrazí, dá se následně stáhnout do schránky a odtud jej vložit kamkoliv se Vám zlíbí. Je zjevné, že takto lze QR kódy vytvářet pěkně jeden po druhém. Pro jejich následnou evidenci je nejjednodušší použít třeba MS PowerPoint, na každou stránku si dát jeden QR obrázek, doplnit jej textovými informacemi o obsahu a použití.


V případě že plánujete QR kódy vytvářet nějak hromadně, je možné najít patřičné knihovny k programovacímu jazyku který používáte. Také je možné obrátit se na nás. Máme nástroje které umí QR kódy generovat hromadně dle údajů v XLS  souboru. Rádi Vám poradíme nebo požadované kódy přímo vytvoříme, vytiskneme (např, na samolepky) a pošleme Vám je. Pokud máte zájem o konzultaci, prosím ozvěte se pomocí formuláře dole na stránce.
 
Při plánování využívání QR kódu je vhodné posoudit i vzdálenost ze které se na ně bude qikat - optimální velikost obrázku pro jeho správné a spolehlivé načtení je zhruba desetina vzdálenosti ze které se bude číst.


V každém QR kódu je daná informace uložena s určitou "redundancí" - nadbytečností. Slouží to k tomu, aby se kód dal správně přečíst i v případě jeho částečného poškození nebo nepřesného čtení. Při tvorbě se dá nastavit jedna ze 4 úrovní "odolnosti" proti chybám:
•    úroveň L – správně přečte i v případě až 7 % poškozené plochy
•    úroveň M – správně přečte i v případě až 15 % poškozené plochy
•    úroveň Q – správně přečte i v případě až 25 % poškozené plochy
•    úroveň H – správně přečte i v případě až 30 % poškozené plochy

Pro krátké texty (např. URL adresy) není důvod použít jinou úroveň než H.

Pokud budete chtít QR kódy vytvářet pro vážné použití, je pro Vás důležité i to, že QR kódy jsou pevně standardizované a mají vlastní normu ISO 18004:2006


Zde si můžete vygenerovat QR kód jednorázově. 

Vytváření QR kódu nepodléhá žádným registračním procedurám, je zcela volné, kdokoliv může vytvořit svůj vlastní QR kód s jakýmkoliv obsahem. 

Generátor QR kódu

 

 

Informace rychle a efektivně

…chci vědět jak QR kódy číst

K přečtení QR kódu je potřeba chytrý mobilní telefon - smartphone nebo tablet s kamerou a instalovaná čtečka QR kódů...

Informace rychle a efektivně

…kde mohu udělat chybu

QR kód je primárně určen pro čtení mobilem, použijte jej jen a výhradně za tímto účelem. Než se tedy pustíte do tvorby QR kódu je vhodné zvážit co jím…

Co je to qik?

Co je to qik?

Dlouho jsme hledali termín, kterým by se dal jednoduše popsat postup pro vytažení mobilu, nalezení a aktivace aplikace pro čtení QR kódu, sejmutí QR kódu, jeho dekódování a provedení následné akce. Termín, který by plně popisoval daný proces a přitom byl nový, hezký a nepoužitý pro jiné úkony (kliknutí, sejmutí, vyfocení).
Nakonec jsme vymysleli slovo qik. Připadalo nám, že přesně vystihuje rychlost QR informace a navíc je v češtině docela roztomilé. Začali jsme ho používat a líbí se nám. Na tomto webu se tedy setkáte s termíny qikání, qiknutí, qik.