…kde mohu udělat chybu

QR kód je primárně určen pro čtení mobilem, použijte jej jen a výhradně za tímto účelem.

Když svůj QR kód někam umístíte, děláte to proto aby si na něj někdo mobilem qiknul, jinak to nemá cenu. Než se tedy pustíte do tvorby QR kódu je vhodné zvážit co jím chci sdělit a kam ho chci umístit. Dávat jej na místo kde se nedá lehce přečíst, nebo do něj zakódovat obsah který je nečitelný nebo zmatený je nemyslné.

Pokud budete svoje QR kódy rozdávat nějak hromadně (např. letáková reklama) myslete i na to, že na Váš QR kód někdo qikne třeba za rok - odkaz by měl být stále funkční, nebo by měl alespoň nějak smysluplně reagovat.

U svého QR kódu uveďte co je jeho obsahem - co se stane po qiknutí. Lidé pak budou ochotněji qikat na Váš kód...

Pokud s QR kódy začínáte, zvažte možnost konzultace u nás nebo pošlete dotaz pomocí formuláře dole na této stránce.

 

Nejčastější chyby při použítí QR kódu:

  • Umístění: kód je umístěn moc nízko nebo vysoko, na zvlněném podkladu, proti slunci, nebo tam kde mají lidé plné ruce například tašek.
  • Velikost:  optimální velikost QR kódu je jedna destina vzdálenosti z které se čte, např. 5 cm vysoký kód je pohodlně čitelný ze vzdálenosti 50 cm. 
  • Obsah QR kódu: odkaz z v QR kódu je zmatený a čtečka si s ním neporadí.
  • Web není na mobilu čitelný: webová adresa na kterou je QR kód nasměrován není přizpůsobena na prohlížení na mobilu, web není tzv. responzivní.

Informace rychle a efektivně

…chci vědět jak QR kódy číst

K přečtení QR kódu je potřeba chytrý mobilní telefon - smartphone nebo tablet s kamerou a instalovaná čtečka QR kódů...

Informace rychle a efektivně

...chci vědět jak QR kódy vytvářet

Vygenerovat si vlastní QR obrázek není vůbec žádný problém. Vytváření QR kódu nepodléhá žádným registračním procedurám, je zcela volné...

Co je to qik?

Co je to qik?

Dlouho jsme hledali termín, kterým by se dal jednoduše popsat postup pro vytažení mobilu, nalezení a aktivace aplikace pro čtení QR kódu, sejmutí QR kódu, jeho dekódování a provedení následné akce. Termín, který by plně popisoval daný proces a přitom byl nový, hezký a nepoužitý pro jiné úkony (kliknutí, sejmutí, vyfocení).
Nakonec jsme vymysleli slovo qik. Připadalo nám, že přesně vystihuje rychlost QR informace a navíc je v češtině docela roztomilé. Začali jsme ho používat a líbí se nám. Na tomto webu se tedy setkáte s termíny qikání, qiknutí, qik.