Volný text

Rychlé načtení textu pomocí QR kódu

QR kód může obsahovat až 4300 znaků - to už může být docela obsáhlý text, návod, recept, popis cesty, článek o turistické zajímavosti atd. Pokud je celý text uveden přímo v kódu, telefon Vám jej zobrazí i bez aktivního datového připojení.Na druhou stranu, pokud text potřebujete změnit (např. protože už není aktuální) musíte vytvořit nový QR kód. Čím více textu necháte do QR kódu uložit, tím jemnější budou body a tím hůře se budou načítat. Tento problém velmi elegantně řeší tzv. AQR kódy - administrované QR kódy.

Co je to qik?

Co je to qik?

Dlouho jsme hledali termín, kterým by se dal jednoduše popsat postup pro vytažení mobilu, nalezení a aktivace aplikace pro čtení QR kódu, sejmutí QR kódu, jeho dekódování a provedení následné akce. Termín, který by plně popisoval daný proces a přitom byl nový, hezký a nepoužitý pro jiné úkony (kliknutí, sejmutí, vyfocení).
Nakonec jsme vymysleli slovo qik. Připadalo nám, že přesně vystihuje rychlost QR informace a navíc je v češtině docela roztomilé. Začali jsme ho používat a líbí se nám. Na tomto webu se tedy setkáte s termíny qikání, qiknutí, qik.